رقص درمانی برای اوتیسم: فواید آن چیست؟

از لحاظ تاریخی، رقص به عنوان نوعی درمان استفاده شده است. در فرهنگ آفریقایی، رقص در میان قبایل مختلف طنین انداز می شود تا نمادی از ارتباط با یک قدرت برتر باشد و مردم را در جوامع دور هم جمع می کند . آیا چیزی درباره رقص درمانی برای اوتیسم شنیده اید؟

بسیاری از رقصندگان ادعا می کنند که رقص نوعی درمان برای آنها است زیرا آنها می توانند احساسات و عواطف خود را از طریق حرکت بیان کنند. رقص ارتباط بین بدن و موسیقی است. هر دوی این عناصر باید برای رسیدن به تخلیه هیجانی هماهنگ باشند.

به این دلایل رقص درمانی یا حرکت درمانی تکامل یافته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. استفاده از رقص در روان درمانی به ویژه برای درمان شرایطی مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن یا بیماری های روانی مفید گزارش شده است. این مقاله به استفاده از رقص/حرکت درمانی (DMT) برای اوتیسم و مزایای آن در این زمینه خاص می پردازد.

رقص یا حرکت درمانی چیست؟ درمان‌هایی مانند هنردرمانی، نمایش‌درمانی، موسیقی‌درمانی، و رقص/حرکت‌درمانی (DMT) اغلب توسط مراجعین انتخاب می‌شوند، زیرا می‌توانند شکلی جهانی از بیان را ارائه دهند که نیازی به زبان گفتاری ندارد. رقص/حرکت درمانی نوعی هنر درمانی است که شامل حرکت و رقص است. با توجه به اینکه DMT از زبان بدن یا یک تمرین تجسم یافته استفاده می کند، به ابزاری غیرکلامی برای بیان وضعیت روانی فرد تبدیل شده است . بنابراین هر گونه موانع فرهنگی و اجتماعی را از بین می برد و به ویژه برای کودکان مبتلا به اوتیسم که در گفتار یا زبان دچار مشکل هستند کمک می کند .

علاوه بر این، حرکت درمانی DMT یک روش منحصر به فرد روان درمانی است ، و به مراجع این امکان را می دهد که مسائل ناخودآگاه خود را بیان کند،. برای کودکان مبتلا به اوتیسم، رقص/حرکت درمانی می تواند مزایای زیادی داشته باشد، زیرا هم کودکان اوتیستیک غیرکلامی و هم نیمه کلامی را در بر می گیرد.

هدف اصلی رقص درمانی چیست؟ هدف از رقص/حرکت درمانی این است که به مراجعین احساس سرزندگی، شادی و رفاه کلی را می دهد، به ویژه برای کسانی که از چالش های سلامت روان مانند افسردگی رنج می برند. از نظر بالینی، DMT طیف وسیعی از مزایا در حوزه های یکپارچگی فیزیکی، شناختی، اجتماعی و عاطفی ارائه می دهد. مزایای پاسخ فیزیولوژیکی DMT شامل تولید اندورفین (انتقال‌دهنده‌های عصبی شیمیایی در مغز است که باعث رشد مثبت مغز می‌شود) است که باعث می شود چندین بخش از ذهن را درگیر ‌کند. موسیقی پیش نیاز DMT نیست، اما بسته به استراتژی مداخله درمانگر، اغلب در درمان استفاده می شود. درست مانند سایر انواع هنردرمانی، از جمله نمایش درمانی، DMT ادعا می کند که نقش کلیدی در بهبود علائم منفی که بخشی از یک اختلال را تشکیل می دهند، دارد.

رقص درمانی برای اوتیسم
تحقیق کخ و همکاران. (2019)، نشان داد که DMT یک مداخله موثر برای شرایطی مانند اضطراب، اختلالات رشدی مانند اختلال طیف اوتیسم (ASD) در کودکان و بزرگسالان، افسردگی، سرطان سینه، فیبروز کیستیک، اختلالات خوردن، سالمندان است.
از طریق DMT ، بسیاری از مراجعان بهبود رفاه عمومی، کیفیت زندگی و تصویر بدنی بهتر و همچنین کاهش علائم بالینی مانند اضطراب و افسردگی را در انواع اختلالات از جمله اوتیسم تجربه کرده‌اند. ، از آنجایی که DMT شامل الگوهای حرکتی هدفمند است و ارتباط نزدیکی با احساسات بدن دارد، برای کودکان اوتیستیک فوق‌العاده مفید است زیرا این روش به رشد حرکتی، تعاملات اجتماعی (هنگامی که رابطه درمانی بین کودک و درمانگر ایجاد می‌شود)، کمک می‌کند.

1400
بهمن
23
شنبه 23 بهمن 1400
2022
February
12

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.