آموزش مسائل جنسی به افراد مبتلا به اختلال طیف اتیسم

حمیدرضا عرب
عشق چگونه است ؟ یک دوست واقعی چگونه رفتار می کند؟ جذابیت جنسی چه حسی دارد و ...
بسیاری از افراد طیف اتیسم سردرگم هستند و بینش محدودی نسبت به این حوزه ها دارند. آنها به کمک نیاز دارند تا بفهمند چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند و چگونه روابط سالم داشته باشند.
فعالیت هایی برای تعامل با دیگران
روی یک کاغذ پنج دایره برای حلقه های روابط درست کنید. کودک مبتلا به اوتیسم را در دایره مرکزی قرار دهید. سپس چهار دایره دیگر در اطراف آن بکشید. از آنها بخواهید خانواده و دوستان نزدیک خود را در حلقه اول فهرست کنند. در حلقه دوم، دوستان، همکلاسی ها، همکارها و آشنایان معمولی را فهرست کنند. در دایره سوم، پزشکان، معلمان، پلیس و کارمندان فروشگاه را فهرست کنند. دایره چهارم برای غریبه هاست .
بحث و گفتگو کنید: در مورد خانواده و دوستان نزدیک از فرزندتان بپرسید. "برخی از احساساتی که نسبت به خانواده و دوستان نزدیک خود دارید چیست؟عشق، اعتماد، لذت بردن از همراهی یکدیگر، قابل اعتماد بودن. فهرستی از احساسات تهیه کنید "با خانواده و دوستان نزدیک خود چگونه رفتار می کنید؟" چند مثال: ما افکار و احساسات شخصی را به اشتراک می گذاریم. ما به آنها اعتماد داریم. وقتی ناراحت هستیم با آنها صحبت می کنیم .
اکنون بحث شما به این سمت می رود که چگونه افراد حلقه اول را لمس می کنید؟ برخی از ایده ها را با کودک خود در میان بگذارید: دست دادن، در آغوش گرفتن، بغل کردن کوتاه، بوسه روی گونه، گرفتن دست، و دست روی شانه سپس مطمئن شوید که آنها متوجه شده اند که حتی با افرادی که در حلقه اول هستند، همه تماس ها باید توافقی باشد. این بدان معنی است که هر دو نفر موافق هستند و می خواهند لمس کنند.
در مورد دایره دو صحبت کنید: دوستان معمولی . احساستان نسبت به دوستان و گروه‌هایی که در آن حضور دارید چیست؟» "این دوستان چه کسانی هستند؟" لیستی از دوستان و احساساتی که نسبت به آنها دارند تهیه کنید. اعتماد، لذت بردن از همراهی یکدیگر، تفریح کردن. "در کنار دوستان و گروه های معمولی چگونه رفتار می کنید؟" شاید شما دوستانه هستید اما هنوز دوست نیستید. به فرزندتان یادآوری کنید که اطلاعات شخصی و/یا احساسات شخصی خود را با دوستان معمولی به اشتراک نگذارد.
بحث شما به دایره سوم می رود، که در مورد متخصصانی است که ما با آنها درگیر هستیم . پزشکان، معلمان و غیره. "چه احساساتی نسبت به متخصصانی که به شما کمک می کنند دارید؟" فرزند شما ممکن است بگوید دوستی و قدردانی . در مرحله بعد،: بحث کنید که با متخصصان دوست هستید اما با آنها دوست صمیمی نیستید. در مورد اینکه شاید در مواقعی نیاز باشد اطلاعات و احساسات شخصی شان را با پزشک، معلم، مددکار اجتماعی یا افسر پلیس به اشتراک بگذارند، صحبت کنید. بحث خود را به این مساله سوق دهید که چگونه ممکن است افراد حلقه سوم را لمس کنند. دست دادن و تکان دادن مناسب است. اگر کسی در دایره سوم نمی خواهد با شما دست بدهد، شما نباید به او اصرار کنید ! به یاد داشته باشید، تمام لمس ها باید توافقی باشد.
غریبه ها
اکنون وقت آن است که در مورد دایره چهارم - دایره غریبه ها صحبت کنیم. از فرزندتان بخواهید به مکان هایی که غریبه ها را می بیند فکر کند، مانند اتوبوس، مترو، خیابان یا فروشگاه. با آنها بحث کنید که ممکن است برخی غریبه ها رفتار دوستانه داشته باشند، اما نباید با آنها ارتباط برقرار کنید غریبه ها ممکن است باعث ایجاد احساس ناراحتی در افراد شوند. وقتی این اتفاق می افتد، باید به سرعت از آنها دور شوید حتما از آنها بپرسید که آیا این اتفاق برای آنها افتاده است یا خیر. آیا تا به حال یک غریبه باعث شده آنها واقعاً احساس ناراحتی کنند؟
در مرحله بعد، با آنها در مورد نحوه رفتار با غریبه ها صحبت کنید. در مورد تفاوت افراد غریبه با افراد دیگر صحبت کنید. برخی خوب هستند و برخی دیگر خوب نیستند. تاکید کنید که ما سوار شدن با ماشین های غریبه را نمی پذیریم. همین امر در مورد پذیرش هدیه نیز صدق می کند. در مورد دلایل عدم پذیرش سواری و هدایا صحبت کنید
سپس در مورد ایده تماس با افراد دایره چهارم صحبت کنید. اجازه دهید فرزندتان بداند که هیچ لمسی وجود ندارد. نگامی که توسط شخصی که می شناسید و به آن اعتماد دارید به غریبه ای معرفی می شوید، می توانید با آن غریبه دست بدهید فقط اگر می خواهید به آنها یادآوری کنید که لازم نیست با غریبه ها بد رفتار کنید، مگر اینکه آنها احساس ناراحتی در شما ایجاد کنند.

1401
مهر
16
شنبه 16 مهر 1401
2022
October
8

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.