فرصت های یادگیری بهتر برای کودکان مبتلا به اتیسم در محیط آشپزخانه

حمیدرضا عرب

به عنوان یک متخصص تغذیه اگر اغراق نکرده باشم یکی از ارزشمندترین تجربیات برای افزایش سلامت یک کودک مبتلا به اتیسم صرف وقت در آشپزخانه است. زمانی که به این مساله اشاره می کنم والدین اغلب نگاه کنجکاوانه ای به من دارند.
اغلب والدین با آوردن فرزندشان به محیط آشپزخانه و خطرات موجود برای آنها احساس نگرانی می کنند اما باید بدانند با مناسب سازی وسایل آشپزخانه می توانند محیط امنی برای فرزندشان ایجاد کنند و امکان خراب شدن وسایل آشپزخانه نیز وجود ندارد.
کودکان مبتلا به اتیسم نسبت به همسالان خود احتمال بیشتری دارد که از خوردن برخی از غذاها بیزار باشند که این منجر به رژیم غذایی نامناسب در کودک می شود. دعوت کردن کودکان به آشپزخانه برای خوردن غذاهای مختلف و دماهای مختلف اولین مرحله برای تجربیات جدید است. تحقیقات نشان داده است کودکانی که در معرض غذاهای مختلف در خارج از وعده غذایی می باشند رژیم غذایی مختلفی دارند.
آشپزی مهارت زندگی ارزشمندی است که اعتماد به نفس و استقلال را افزایش می دهد. بودن در آشپزخانه می تواند ارتباطات و مهارت های اجتماعی را بهبود ببخشد خواندن و انجام دستور العمل پخت غذا باعث تقویت مهارت خواندن، گوش دادن، ریاضی و توالی می شود. یادگیری نحوه تهیه ی غذا می تواند نظم دهی در انجام کارهای مختلف و تمرکز را بهبود ببخشد. والدین گزارش دادند که پخت و پز در آشپزخانه می تواند به فرزندشان فرصتی دلپذیر برای ارتباط دهد.
حتی با همه فواید و مزایا آمدن یک کودک مبتلا به اتیسم در آشپزخانه برای بسیاری از والدین می تواند دلهره آور باشد. به نکات زیر توجه داشته باشید تا فرزند خود را به راحتی و با اطمینان به آشپزخانه ببرید.
آماده سازی برای چالش های حسی
آماده سازی غذا می تواند تمام حس ها را درگیر کند که می تواند برای بسیاری از کودکان مبتلا به اتیسم یک چالش باشد. اگر فرزند شما در فرایند غذا خوردن به دلیل مشکلات حسی یا هرمساله ی دیگری دچار مشکل است فعالیت خود را در آشپزخانه با فعالیت های غیر غذایی همچون سازماندهی اقلام آشپزخانه و شناسایی ابزار اندازه گیری مانند قاشق آغاز کنید.
اگر فرزند شما به صدا حساس است برخی از راه حل های زیر را در نظر بگیرید:
-از ظروف پلاستیکی استفاده نمایید که کمتر از ظروف فلزی سر و صدا ایجاد می کنند.
از دستورالعمل های غذایی استفاده کنید که نیاز کمتری برای استفاده از وسایل پرسرو صدای خانگی باشد. -
-سعی کنید در آشپزخانه از موسیقی های آرام بخش استفاده کنید.
اگر فرزند شما به عطر و بوی غذا حساس است از دستور العمل هایی استفاده کنید که در تهیه ی آن نیاز به حرارت نباشد مانند درست کردن سسس سالاد، یا آماده کردن ساندویچ هایی که نیاز به پختن ندارد.

سعی کنید تهیه غذاهایی را به کودک خود آموزش دهید که باید چند ماده ی غذایی را با یکدیگر ترکیب کند.
اگر فرزند شما به تجربیات لمسی حساس است:
از دستکش های نازک پزشکی برای دست زدن به مواد غذایی استفاده کنید. -
برای پاک کردن دست های کثیف از وجود حوله ی تمیز در آشپزخانه اطمینان حاصل کنید.-
اگر فرزند شما به نور حساس است نور را تنظیم کنید تا فرزند شما احساس راحتی داشته باشد.
ساده و راحت شروع کنید
هنگام شروع، وظایف ساده را انتخاب کنید که کودک را به خود جذب نماید و از توانمندی های خود استفاده کند. برخی از فعالیت های مقدماتی شامل موارد زیر است:
پاک کرن سبزیجات، شستن ظروف و محصولات غذایی، سازماندهی ظروف ادویه و جمع آوری موارد غذایی.
ترتیب کارها و روال ها
کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم نظم و ترتیب کارها را دوست دارند دانستن آن چه که انتظار می رود احساس راحتی به آنها می دهد. زمانی که در آشپزخانه هستید از یک ساختار مشابه استفاده کنید به عنوان نمونه هر جلسه پخت غذا را با شستن دست ها آغاز کنید و با مزه کردن غذای آماده شده پایان دهید.
دستورالعمل ها را مرور کنید
پردازش یک دستور غذایی می تواند برای بسیاری از کودکان اتیسم یک چالش باشد اما نباید مانع ورود فرزندتان به داخل آشپزخانه شود. اگر فرزند شما بصری است از دستور العمل های تصویری به صورت منظم استفاده کنید.
پخت و پز غذا را به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده برای فرزندتان قرار دهید.
با فعالیت های متمرکز بر پخت غذا خلاقیت را در فرزندتان تشویق کنید. یک طرح جالب برای پخت پیتزا ارایه دهید، فرزند خود را به فروشگاه ببرید و تمام مواد غذایی را که می خواهید با او بردارید. بازی ای را تدارک ببینید به عنوان نمونه مسابقه ای را طراحی نمایید که چه کسی می تواند زودتر از همه نخود فرنگی ها را پوست کند. این تجربیات مثبت می تواند در ایجاد احساس راحتی در تهیه غذا به کودک شما کمک کند.
طبیعی است که فرزندتان را برای فعالیت های آشپزخانه ای که قبلا برنامه ریزی کرده اید مشارکت دهید. بسته بندی ناهار اغلب یک فرصت امن برای کودکتان فراهم می آورد که بیزاری او از آشپزخانه کاهش یابد.
فقط شروع کنید
فرایند پخت وپز بیشتر از نتیجه ی آن ارزشمند است حتی اگر فرایند پختن غذا به صورت کامل انجام نگیرد تلاش شما بیهوده نیست. فعالیت هایی که می تواند به فرزندتان کمک کند را پیدا کنید. اگر چه آوردن فرزندتان به آشپزخانه ممکن است وقت گیر باشد ولی بدانید مزایایی که می بینید فراگیرتر از تصور شما است.
منبع
www.autismparentingmagazine.ir

1400
خرداد
5
چهارشنبه 5 خرداد 1400
2021
May
26

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.