بازی حسی سرگرم کننده و مقرون به صرفه

بازی حسی سرگرم کننده و مقرون به صرفه، ایده هایی برای کودکان با نیاز های ویژه
مسعود سعیدی/کارشناس ارشد تاریخ
بازی حسی برای رشد تمام بچه ها مهم است. خصوصاً برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم که ممکن است مشکلات یکپارچگی حسی داشته باشند. بالا رفتن از درخت، فشار دادن خمیر با انگشتان، حباب بازی، راه رفتن در شن و بازی حسی، حس ها را تحریک و به بچه ها کمک می کند تا دنیای پیرامون شان را کشف کنند و بفهمند. بچه ها از علت و تأثیر آن آگاه می شوند که این ها چگونه کار می کند و اعضای بدن های شان چه کاری می تواند انجام بدهد. برای کودکان مبتلا به یکپارچگی حسی، انواع این تجربه ها کمک می¬کند تا ارتباط هایی بین مسیرهای مغز ایجاد کنند که مسئول پردازش محرک ها هستند.
مزیت های بازی حسی
اگر کودک بازی را انجام دهد که حس بویایی را تجربه کند، توانایی تشخیص بوهای مختلف را در او بهبود می¬بخشد. کودک یاد می گیرد بوهای زیادی مثل گل ها و میوه ها را دوست بدارد. در حالی که بوهای دیگری مثل دود و ماشه ی تفنگ خطرناک است. این موضوع برای دیگر حوادث نیز صادق است. وقتی بچه ها چیز ها را در دهان هایشان می-گذارند، این اکتشاف به آن ها کمک می کند تا یاد بگیرند چه چیزی نرم یا سخت است؟ چه چیزی سرد یا گرم است؟ چه چیزی نرم یا سخت است؟ این تشخیص ها می تواند کمک کند تا کودک لغت و زبان را بسازد.
بازی حسی کمک می کند تا مهارت های حرکتی بزرگ و ظریف، حافظه، آگهی فضایی و حل مسئله توسعه پیدا کند. این به بچه ها کمک می کند تا مهارت های شناختی لازم برای مطالعه علم و فناوری را گسترش دهند شامل:
1. مشاهده
2. آزمایش
3. نتیجه گیری
4. پیش بینی
5. جمع آوری دانش جدید
بازی حسی اثر آرام بخشی نیز بر بسیاری از کودکان دارد. تعدادی از کارشناسان معتقدند موقعی که کودکان دنبال راه حلی برای کنترل و درک ورود حسی هستند تحریکات زیادی انجام می دهند. بازی حسی درمانی و آموزشی است و شاید مهم تر از همه، باحال است. برای شروع کار، در اینجا چند فعالیت سرگرم کننده و مقرون به صرفه است که شما می توانید به همراه کودکتان از آن ها لذت ببرید.
ساخت صندوقچه های حسی
صندوقچه های حسی در پیش دبستانی ها چشم اندازی رایج هستند که کودکان برای کشف بافت ها و شکل های مختلف استفاده می¬کنند. آنان برای ساختن ارزان هستند و می توانند کارهای بالقوه کثیف را در خود جای دهند. برای ساختن آن، با یک وان پلاستیکی، یک جعبه مقوا یا یک سینی پخت و پز شروع کنید. این باید برای بچه ها به قدری بزرگ باشد تا با محتواهای آن ها بدون ریختن کار کنند. صندوق را با چیزهایی که دارای بافت ها و رنگ های مختلفی هستند پر کنید.
برخی از گزینه ها عبارتند از:
- شن، برنج، ماکارونی خرد شده، خمیر اصلاح، ژلاتین، دکمه ها یا مهره ها، تکه های یخ، خاک گلدان، کاغذ تکه تکه شده، پاپ کورن پخته نشده، آب و خاک رس.
به بچه ها اجازه دهید تا با دستانشان کشف کنند یا برای برداشتن و ریختن از ابزارهایی مثل قاشق ها یا بیل های شن استفاده کنند. اگر شما کودک اتیستیکی دارید که بافت های غیرمعمولی را دوست ندارد، به تدریج شروع کنید و از تقویت مثبت زیادی استفاده کنید. می توانید اشیایی که کودکتان دوست دارد را در صندوقچه بگذارید مثل حیوانات پلاستیکی، کامیون های اسباب بازی یا اشیای کوچک دیگری که خطر خفگی ندارد.
رقص روی باند لفاف حباب
لفاف حباب بیشتر یک وسیله است که وسایل را از شکستن محافظت می کند. این می تواند خیلی سرگرم کننده باشد. دفعه ی بعد که بسته ای را از پست می گیرید، لفاف حباب آنها را نگه دارید. هر وقت مخفیگاه خیلی خوب دارید، نوار را محکم روی زمین بچسبانید و مهمانی رقص روی باند لفاف حباب دارید. بگذارید کودکتان موقع دویدن، پریدن و رقصیدن با حباب ها پر هیجان شود. اگر شما بیشتر از یک بچه دارید می توانید مسابقه درست کنید و ببینید که چه کسی اول می تواند همه ی حباب ها را بترکاند.
ساختن طبل Den Den
هیچ چیزی آموزشی تر از ساختن وسیله های موسیقی توسط خودتان نیست. یکی از آسان ترین آن ها، طبل خانگی Den Den است. این یک صداساز ژاپنی است که در کف دستان تان به جلو و عقب می چرخد و باعث می شود دانه ها یا گلوله ها به روی طبل ضربه بزند. برای نسخه ی خانگی، شما به موارد زیر نیاز دارید:
1. قاشق های چوبی
2. دریل
3. طناب یا یک رشته نخ قوی
4. دانه ها
دستورالعمل ها
1. قاشق تان را با رنگ های روشن، نقاشی یا تزئین کنید.
2. با دریل دو سوراخ یک سانتی متری را جدا از هم در سر قاشق بزنید.
3. نخ را از سوراخ بکشید، آن را گره بزنید و در یک مکان قرار بدهید.
4. دانه ها را داخل نخ کنید و برای محکم نگه داشتن آنها گره بزنید. آن را نسبتاً کوتاه (چند اینچ) نگه داری کنید و به سمت پشت قاشق ضربه می زند.
5. همان کار را با سمت دیگر قاشق انجام بدهید.
6. برای ریتم آهنگ که می دانید یا آهنگی که می خواهید درست می¬کنید، قاشقتان را عقب و جلو بچرخانید.
این یکی از چند ابزار موسیقی است که شما می توانید با وسایل خانگی بسازید. با وجود خلاقیت کم (و تحقیق آنلاین)، قوطی های بلغور جو، بسته های حوله کاغذی، نوارهای پلاستیکی، جعبه های دستمال کاغذی، تخم مرغ های پلاستیکی، لوبیاها و قوطی های سوپ می توانند طبل ها، ماراکاها، یوکلِلی ها و سوت ها شوند.
مهمانی با رنگ ها و بافت ها
برای ساخت ذائقه های جدید و بازی بافت ها، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از آن این است که با مواد آبکی، لق، ترد، برشته، گرم، سرد، نرم و سفت بوفه ی مخصوص دسر درست کنیم. بچه ها در طراحی منوها و درست کردن خوراکی ها مشارکت داشته باشند. می توانید ژلاتین طعم دار، آبنبات ها، خامه ی زده شده، پودینگ، برنجک، چوب شور ها، آبنبات سفت خانگی و ... را هم استفاده کنید.
این فعالیت مطمئناً با سرآشپزان کوچک به موفقیت دست می یابد و حتی آدم های بدغذا احتمالاً در مورد نمونه های ابتکاری خودشان بسیار روشنفکر هستند.
نگه داری از حیوانات
پرستاران و پزشکان آینده با ساختن اتاق اورژانس ساختگی برای عروسک ها و حیوانات پلاستیکی کارشان را شروع کنند. شما از واگن می توانید به عنوان تخت استفاده کنید و یا با دستمال توالت روی زخم هایشان را ببندید. حتی می توانید برای نجات جان های آن ها احیای قلبی را اجرا کنید.
اختراع ورزش بادکنکی
بچه های کوچک مجذوب تماشا کردن بزرگسالانی می شوند که بادکنک ها را می ترکانند. بگذارید بچه های شما بادکنک هایتان را بکشند و آنها را باد کنند. و وقتی که آنها را با هوا پر می کنید، بزرگ شدن آن ها را حس کنند. وقتی که چند تا را درست کردید، بازی والیبال بادکنکی، فوتبال، بسکتبال و یا بازی ابتکاری خودتان را امتحان کنید. تلاش برای شناور نگه داشتن بادکنک ها برای هماهنگی دست و چشم عالی است.
کاشتن در باغ
بازی در خاک، آخرین تجربه ی حسی است و اگر باغ سبزیجات بکارید، کودکانتان می توانند درس های زیادی را در حالی که در باغ هستند یاد بگیرند. گوشه ی حاصل خیز حیاط تان را بکنید و چند ظرف و خاک گلدان را تهیه کنید. اگر شما با مهارت هستید، از چیز های دور انداختنی مثل تایرها و پالت ها می توانید بذرپاش های بازیافتی بسازید. هر وقت که باغتان کاشته می شود، از کاغذ بریده شده، مقوا یا برش های چمن کود درست کنید. شما و کودکانتان می توانید از برداشت و خوردن ماحصل ها لذت ببرید.
جهان را به زمین بازی خود تبدیل کنید
علاوه بر بازی حسی در خانه، وقتی که شما قادر هستید بیرون بروید، می توانید اکتشاف را تشویق کنید. ترتیب گردش های دوره ای به مکان های سرگرمی کننده مثل پارک ها، زمین های بازی، موزه های کودکان و مراکز علمی را برنامه ریزی کنید. اگر کودکتان حساسیت زیادی به سروصدا دارد، یک جفت بلندگوی گوشی را برای کمک به او فراهم کنید. هر وقت ممکن شد، او را به برداشتن برگ ها، حشرات و اشیا تشویق کنید تا یاد بگیرد چه چیزی را احساس می کند، چه بویی دارند و چه صدایی دارند؟ کنجکاوی ایمن آنها را تشویق می کند و به آنان کمک می کند تا یاد بگیرند با محیط اطراف شان بهتر کنار بیایند. این خیلی با حال و سرگرم کننده نیز است.

منبع
www.autismparentingmagazine.ir

1399
اسفند
23
شنبه 23 اسفند 1399
2021
March
13

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.