پرخاشگری کودکان اوتیستیک نسبت به والدین: ایده ها و راه حل ها

حمیدرضا عرب

کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب رفتارهای پرخاشگرانه فیزیکی و کلامی از جمله فریاد زدن، جیغ زدن، عصبانیت و طغیان نشان می دهند. این رفتارهای چالش برانگیز می تواند برای خانواده ها که هر روز در خانه یا مدرسه با آنها برخورد دارند استرس زا باشد. آنها ممکن است طیف گسترده ای از احساسات مثل احساس خشم، انزوا، و درماندگی را نشان دهند .
پرخاشگری اغلب روش غیرکلامی کودک برای برقراری ارتباط است که نشانه نارضایتی اوست . شناسایی علت پرخاشگری می تواند به شما در کاهش و مدیریت رفتارها کمک کند.
چگونه جلوی پرخاشگری کودک اوتیسم را بگیریم
هنگامی که کودک پرخاشگرانه رفتار می کند، برای والدین و معلمان دشواری های زیادی ایجاد می کند زیرا آنها سعی می کنند راهبردهای مقابله ای مثبتی را اجرا کنند که برای کمک به آرامش کودک و برقراری ارتباط مناسب مفید است. در یک مطالعه اخیرا، اشاره شده است که پرخاشگری با پیامدهای منفی برای کودکان مبتلا به ASD و مراقبان آنها، از جمله کاهش کیفیت زندگی، افزایش سطح استرس، و کاهش در دسترس بودن حمایت آموزشی و اجتماعی مرتبط است.
والدین باید چک لیست رفتار کودک (CBCL) را پر کنند تا به درک عملکرد و هدف رفتارهای منفی برسند ، چک لیست رفتار کودک (CBCL) یک پرسشنامه پرکاربرد برای ارزیابی مشکلات رفتاری و عاطفی است. درک اینکه چرا افراد مبتلا به اوتیسم رفتارهای پرخاشگرانه خاصی مانند کتک زدن یا گاز گرفتن انجام می دهند، می تواند به ما کمک کند تا یاد بگیریم چگونه به خودمان و همچنین به یک کودک مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم کمک کنیم.
به عنوان مثال، اگر کودکی برای جلب توجه ضربه می زند یا گاز می گیرد، واکنش منفی شما به پرخاشگری او باعث تقویت مثبت رفتارهای منفی اش می شود. تغییر رفتار منفی به یک رفتار مثبت و کاربردی تر به زمان و صبر زیادی نیاز دارد . دانستن محرک های رفتارهای منفی فرزندتان می تواند در به حداقل رساندن موقعیت های پرخاشگری کمک کند. برای مثال، اگر می‌دانید که فرزندتان در رویدادهای شلوغ و پر سر و صدا دچار پرخاشگری می‌شود، به او یاد دهید که بگوید «من به استراحت نیاز دارم» یا «من به یک مکان ساکت نیاز دارم» این اموزش ها به او کمک می کند تا یاد بگیرد از عهده مشکلات برآید.
کمک به کودک مبتلا به اوتیسم برای تسلط بر این مهارت ها نیازمند زمان و صبر است. بسیاری از کودکانی که در درمان‌های مداخله‌ی رفتاری شرکت می‌کنند ممکن است بین دو تا سه سال طول بکشد تا رفتارهای مثبت و عملکردی‌تر را جایگزین رفتارهای منفی کنند. هر چه زودتر بتوانید درمان را شروع کنید، نتایج بهتر و سریع‌تری خواهید دید. آموزش مهارت‌های جدید برای کمک به خود و کنار آمدن با یک کودک دو ساله آسان‌تر از ترک عادت‌های بد یک کودک بزرگ‌تر است که در راه یا روال خود گیر کرده است.
چرا کودک اوتیستیک پرخاشگری می کند
کودکان مبتلا به اوتیسم می توانند به دلایل مختلفی مانند دستیابی به یک آیتم مورد نظر، حذف یک مورد دلخواه یا اضافه بار حسی، رفتار پرخاشگرانه فیزیکی داشته باشند. آنها ممکن است والدین، خواهر و برادر، مراقب، معلم یا خودشان را بزنند.
جست‌وجوی نشانه یا تغییر در احساسات به والدین یا معلم کمک می کند تا کودک را قبل از اینکه غیر قابل کنترل شود کنترل کنند . اگر متوجه شدید فرزندتان عصبانی، ناامید، یا دچار استرس و تنش می شود، می توانید به او یادآوری کنید که برای بیان احساسات خود بدون نیاز به توسل رفتارهای پرخاشگرانه از تکنیک های ارتباطی استفاده کند. همانطور که در بالا ذکر شد، درمان رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان کوچکتر آسان تر از کودکان بزرگتر است .
فریاد زدن با کودک اوتیستیک چه می کند
فریاد زدن بر سر کودک مبتلا به اوتیسم معمولا در برخورد با چالش های رفتاری و پرخاشگری بی تاثیر است. کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب از رفتارهای خود بی اطلاع هستند. فریاد زدن بر سر کودک مبتلا به اوتیسم می تواند باعث ایجاد استرس مزمن در کودک شود و راه حل یا استراتژی برای تغییر نیست. لازم است خانواده ها با رفتاردرمانگر خود برای مواجهه با چالش های رفتاری همکاری کنند. کودکان مبتلا به اوتیسم به طور طبیعی میزان بالاتری از استرس را نسبت به کودکان عادی تجربه می کنند. آنها اغلب با درک محیط اطراف، آگاهی از موقعیت، خواندن زبان بدن و درک اینکه چگونه اعمال و رفتارهایشان بر اطرافیانشان تأثیر می گذارد، مشکل دارند. فریاد زدن بر سر یک کودک اوتیستیک به میزان استرسی که آنها تجربه می کنند می افزاید زیرا آنها اغلب از هر رفتاری که بر اساس معیارهای اجتماعی غیرطبیعی تلقی می شود بی اطلاع هستند.

1401
اردیبهشت
18
يک‌شنبه 18 ارديبهشت 1401
2022
May
8

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.