راه حل هایی برای بهبود خواب کودکان طیف اوتیسم

حمیدرضا عرب

چه فرزند شما یک کودک نوپا یا یک نوجوان باشد، این احتمال وجود دارد که در صورت داشتن مشکلات خواب، توسط متخصص مصرف ملاتونین به شما توصیه شده است. این یک توصیه بسیار رایج برای افرادی است که برای خوابیدن مشکل دارند، به ویژه برای افراد در طیف اوتیسم معمولاً اولین قدمی است که متخصصان پزشکی برمی دارند.
برخی از والدین ممکن است ایده استفاده از یک هورمون مصنوعی برای کمک به خواب کودک خود را دوست نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ازاین روش استفاده کنند.
ملاتونین چیست؟ ملاتونین هورمونی است که بدن ما به طور طبیعی برای خوابیدن تولید می کند. همانطور که روز به پایان می رسد، بدن ما ملاتونین بیشتری را به سیستم عصبی ما پمپ می کند و باعث می شود احساس خواب آلودگی کنیم. سطح ملاتونین به اوج خود می رسد و سپس با ادامه شب به تدریج کاهش می یابد. مکمل ملاتونین می تواند به افرادی که به دلیل اختلالات محیطی موقتاً در خوابیدن مشکل دارند، کمک کند. این می تواند شامل سفر، استرس، تغییر در برنامه های روزانه و موارد دیگر باشد. ملاتونین برای استفاده موقت برای کودکان، عادی و چه کودکان مبتلا به تشخیص های عصبی رشدی، مانند اوتیسم، بی خطر است و برای درمان تعدادی از مشکلات خواب، استفاده می شود .
آیا بی خوابی با اوتیسم رایج است؟ تخمین زده می شود که 50 تا 80 درصد از افراد مبتلا به اوتیسم در خوابیدن مشکل دارند. اینکه آیا آنها بی خوابی دارند بستگی به شدت اختلالات خواب دارد. اگر موارد زیر حداقل سه بار در هفته به مدت یک ماه اتفاق بیفتد، معمولاً بی خوابی در نظر گرفته می شود: مشکل در به خواب رفتن یا حفظ خواب در شب، مشکل در خوابیدن با وجود شرایط ایده آل (محیط، روال، فعالیت بدنی و غیره)، اختلال در کارکرد های روزمره .
اگرچه اثرات استفاده طولانی مدت هنوز مشخص نشده است، اما مطالعات نشان داده اند که ملاتونین برای برخی افراد می تواند مفید باشد.
چه چیزی می توانم به کودک اوتیسمی خود بدهم تا بخوابد؟
اگر از امتحان ملاتونین احتیاط می کنید، یا در گذشته نتایج خوبی از آن ندیده اید، می توانید گزینه های زیر را امتحان کنید . تریپتوفان و کلسیم برای بدن در ایجاد ملاتونین و سروتونین برای خواب حیاتی هستند. تریپتوفان را می توان به راحتی از طریق غذاهایی مانند مرغ، برخی از ماهی ها، محصولات لبنی، جو و غیره بدست آورد ، برای دریافت کلسیم اضافی، می‌توانید به کودک خود سبزیجات سبز تیره، سویا، لوبیا و حبوبات و غیره بدهید. برای بسیاری از کودکانی که مشکلات حسی دارند، خوردن این غذاها ممکن است آسان نباشد. اگرچه من مصرف مکمل با تریپتوفان اضافی را توصیه نمی کنم، مکمل کلسیم را می توان به راحتی با آدامس ها و ویتامین های جویدنی به کودک داد . کلسیم یک ماده معدنی است که بسیاری از ما دچار کمبود آن هستیم و اغلب به مکمل های اضافی نیاز داریم. یکی دیگر از مکمل های باورنکردنی برای خواب، منیزیم است. منیزیم یک ماده معدنی حیاتی و شبیه به کلسیم است، بسیاری از ما دچار کمبود آن هستیم. این می تواند به ما کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشیم و می تواند به درمان بیماری های مختلف مانند یبوست که برای بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم رایج است کمک کند. انواع مختلفی از منیزیم وجود دارد، و من توصیه می کنم به صورت خوراکی داده شود.

بهترین گزینه برای فرزندم چیست؟
در نهایت، تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما و فرزندتان مناسب است. مجدداً، در کوتاه مدت، ملاتونین می تواند مفید باشد زیرا به مشکلات خواب فرزندتان و آنچه که ممکن است باعث آنها شود کمک می کند. با این حال، نباید احساس کنید که ملاتونین یا داروهای خواب تنها راه حل شما هستند. بنابراین اغلب، کودکان می توانند با تغییرات برنامه تغذیه ای مناسب همانطور که در بالا ذکر شد، و همچنین تغییرات رفتاری و عادتی در حول فرآیند خواب، خواب بهتری را شروع کنند.

1402
اردیبهشت
11
دوشنبه 11 ارديبهشت 1402
2023
May
1

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.