مهارت های اجتماعی برای کودکان مبتلا به اتیسم

طیبه صفری
نکات مهمی در مورد اینکه چگونه می توانید به کودک اوتیستیک خود در ایجاد مهارت های اجتماعی خوب کمک کنید.
در حالی که این یک باور رایج است که اوتیسم باعث ضد اجتماعی شدن کودک می شود اما کودکان مبتلا به اوتیسم نیاز دارند که دوست پیدا کنند ولی فاقد مهارت های ارتباطی ضروری برای تعامل مناسب با همسالان هستند.
بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم با موارد زیر دست و پنجه نرم می کنند:
- تاخیر در گفتار
- مشکل در خواندن نشانه های غیرکلامی
- اکولالیا (تکرار کلمات و عبارات دیگران)
- ارتباط متقابل
- مشکل در درک شوخی یا کنایه
- مشکل در خواندن و درک احساسات دیگران
- مهارت های اجتماعی مهمی که کودک برای دوست یابی نیاز دارد عبارتند از:
- مهارت های بازی مانند به اشتراک گذاری اسباب بازی ها
- زبان بدن مناسب و احترام به فضای شخصی
- مدیریت احساسات و درک احساسات دیگران
- مقابله با تعارض
- تصمیم گیری
پنج فعالیت سرگرم کننده مهارت های اجتماعی
برای کمک به رشد فرزندتان در موقعیت های اجتماعی، از این فعالیتهای آسان و سرگرم کننده استفاده کنید. فعالیت‌ها را می‌توان هر روز تکمیل کرد و برای گنجاندن در برنامه روزانه با فرزندتان عالی است!
آن را اجرا کنید
همه کودکان از طریق تقلید یاد می گیرند. این شامل کودکان مبتلا به اوتیسم نیز می شود زیرا آنها یادگیرنده بصری هستند. بهترین راه برای نشان دادن نحوه استفاده از تخیل در اسباب بازی به کودک اوتیسم این است که به او نشان دهید.
شما می توانید این کار را به سادگی با بازی با اسباب بازی ها در کنار فرزندتان انجام دهید. برخی از بازی های تخیلی را اضافه کنید! به عنوان مثال، به کودک خود نشان دهید که چگونه با خرس عروسکی پزشک بودن را تمرین کند، دور بازوی خرس عروسکی بانداژ بپیچید
به ضربان قلب خرس گوش دهید یک آهنگ برای خرس بخوانید و به آرامی خرس را تکان دهید. هر چیزی که باعث می شود خرس عروسکی "احساس بهتری داشته باشد"

با انجام این کار، دقیقاً به کودک خود نشان می دهید که چگونه با استفاده از تخیل خود با یک اسباب بازی بازی کند .
نوبت گیری
نوبت گرفتن همه چیز به اشتراک گذاری یک مورد با یک دوست است. برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب مشکلاتی را در درک مفهوم اشتراک‌گذاری اسباب‌بازی‌ها با دیگران دارند. با این حال، کودکان باید بتوانند در فعالیت های مشترک شرکت کنند.
یک فعالیت سرگرم کننده که می تواند به یک فعالیت اشتراکی تبدیل شود، شوت کردن توپ است. همانطور که توپی را برای کودکتان می زنید، بگویید: "نوبت توست!"
سپس، هنگامی که فرزندتان توپ را برگرداند، بگویید: "نوبت من است!" این به فرزند شما نشان می‌دهد که فعالیت‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها می‌تواند شامل بیش از یک نفر باشد و در عین حال سرگرم‌کننده باشد.
بازی های تخته ای
بازی‌های رومیزی با افزودن قوانین اجتماعی به بازی، به ایجاد مفهوم اشتراک‌گذاری کمک می‌کنند. همه بازی های ساختاریافته یک چیز مشترک دارند - قوانین.
برای اجرای صحیح یک بازی، قوانینی وجود دارد که باید رعایت شوند با فرزندتان بنشینید و بازی انجام دهید. با انجام این کار به کودک خود می آموزید که چگونه رعایت قوانین می تواند بازی را جذاب کند.
احساسات دیگران را مشاهده کنید
بسیاری از کودکان اوتیستیک تمایل به واکنش بیش از حد یا کم نسبت به یک موقعیت دارند. این امر به ویژه در موقعیت های ناآشنا صدق می کند. موقعیت های اجتماعی، مانند رفتن به دندانپزشک، باعث ایجاد اضطراب می شود، زیرا کودک تنها یک یا دو بار در سال برای معاینات مراجعه می کند.
اگر می‌خواهید به فرزندتان کمک کنید تا احساساتش را در یک موقعیت اجتماعی جدید یا دشوار مدیریت کند، سعی کنید احساسات دیگران را از طریق ویدیو مشاهده کند. ویدئویی که موقعیت‌های اجتماعی را به تصویر می‌کشد می‌تواند به کودک مبتلا به اوتیسم کمک کند تا هنجارهای اجتماعی یک موقعیت و احساساتی که دیگران نسبت به موقعیت نشان می‌دهند را ببیند و درک کند.
گزینه دیگر برای مشاهده احساسات دیگران از طریق داستان اجتماعی است.
داستان‌های اجتماعی رفتار «مناسب» را در موقعیت‌های اجتماعی نشان می‌دهند و مزایای دیگری را برای کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه می‌دهند:
- توسعه مهارت های اجتماعی مانند گفتن "لطفا" و "متشکرم"
- کمک به کودک در درک احساسات خود و همچنین احساسات دیگران
- کمک به تنظیم و مدیریت احساسات در موقعیت های اجتماعی

1400
اسفند
1
يک‌شنبه 1 اسفند 1400
2022
February
20

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.