چگونه اتیسم خود را بپذیریم

حمیدرضا عرب

در مورد اختلال اتیسم از افراد مبتلا به طیف اتیسم اطلاعات کسب کنید. در بعضی مواقع افراد غیر اتیسم بدون مشورت با افراد مبتلا به طیف اتیسم در مورد این اختلال اطلاعاتی می دهند که درست نیست. آنها ممکن است باورهای غلطی در مورد اتیسم رواج دهند در حالی که افراد مبتلا به اتیسم ممکن است باور دقیق تری در مورد اتیسم ارایه دهند.
انجمن های اوتیسم اغلب این اختلال را از جنبه های مختلف، مثبت یا منفی توصیف می کنند این باعث می شود تا آگاهی جامع تری بدست آورید .
در مورد توانمندی های افراد مبتلا به اتیسم مطالعه کنید. این افراد در برخی از زمینه ها دارای توانمندی هایی هستند برای نمونه:
-افراد مبتلا به اتیسم احساس مسئولیت بالایی دارند و در بسیاری از زمینه ها سعی می کنند فعالیت های مختلف را به خوبی انجام دهند.
- دقت بالا و توجه به جزییات: غالباً خاطرنشان می شود که افراد مبتلا به اوتیسم به جای کلیات بر روی جزییات تمرکز می کنند این عامل باعث می شود در کارهایی که نیازمند توجه و دقت است موفق عمل کنند.

-هوش بصری: افراد مبتلا به اتیسم هوش بصری و غیرکلامی بالاتری دارند.

-صداقت: افراد اوتیستیک معمولاً به آنچه می گویند، عمل می کنند. صداقت و روحیه اصیل شما می تواند برای دیگران طراوت بخش باشد.

-خلاقیت و دیدگاه منحصر به فرد: افراد مبتلا به اتیسم می توانند به روش های غیرمعمول یاد بگیرند و این باعث موفقیت در کارهای مختلف می شود.
درباره افراد موفق اوتیسم بخوانید
-افراد مشهور زیادی وجود دارند که مبتلا به اختلال اتیسم بودند. در این افراد علایق خاص، تمرکز و دیدگاه منحصر به فرد منجر به نوآوری و خلاقیت در آنها شده است .
از نظر تاریخی اینشتین، توماس جفرسون، امیلی دیکینسون، موتزارت و ... مبتلا به اختلال اتیسم بوده اند.
علایق خاص خود را در نظر بگیرید

علایق ویژه وجه بارز اختلال اتیسم است مثلا کارهایی که دوست دارند را به خوبی انجام می دهند.

علایق خاص، تمرکز و دیدگاه منحصر به فرد می تواند به نوآوری و خلاقیت در افراد مبتلا به اتیسم منجر شود.

به یاد داشته باشید که متفاوت بودن اشکالی ندارد اگر همه مثل هم بودند دنیا کسل کننده بود . متفاوت بودن شما باعث می شود جذاب تربه نظر برسید نیازی نیست خود را سانسور کنید یا سعی کنید طبیعی به نظر برسید.

کمی وقت بگذارید تا با محدودیت های خود آشنا بشوید.

درمان ها و روش های آموزشی مناسب خود را پیدا کنید

یک روش آموزشی مناسب و خوب، وضعیت شما را بهتر از گذشته خواهد کرد و مهارت هایی را کسب خواهید کرد که در زندگی به شما کمک خواهد کرد. همچنین می توانید مکانیسم های کنار آمدن، روش های جایگزین انجام کارهای دشوار و نحوه استفاده از نقاط قوت خود را بیاموزید.

• گزینه ها شامل درمان ادغام حسی، گفتاردرمانی، کاردرمانی، رژیم های غذایی خاص، رفتار درمانی و مراجعه به روانشناس برای مسائل عاطفی است. همیشه قبل از تغییر رژیم خود یا اقدام به درمان جایگزین با پزشک مشورت کنید.
• مراقب روش های درمانی باشید. برخی از روش های درمانی ممکن است بیش از کمک، آسیب برسانند. اگر هدف درمانگر شما این است که عملکرد شما را ارتقا دهد اما شما با دیدن او ناراحت و مضطرب می شوید، پس یک درمانگر بهتر پیدا کنید.
دست از تلاش برای انجام کارهایی که خیلی سخت است بردارید

با توجه به اینکه رسانه ها دائما مردم را ترغیب می کنند که تمام تلاش خود را بکنند تا به موفقیت برسند ولی مردم فراموش می کنند که گاهی اوقات لازم است فعالیت های ناممکن را رها کنند. شما مجبور نیستید برای فعالیت های مختلف تمام تلاش خود را بکنید این می تواند منجر به فرسودگی شما شود. اگر فعالیتی باعث استرس شما می شود و انرژی شما را تحلیل می برد آن فعالیت را رها کنید.

بر مهارت ها و توانمندی های خود تمرکز کنید، این به شما کمک می کند انرژی کمتری را صرف ضعف های خود کنید و انرزی بیشتری را صرف توانمندی های خود کنید .
وقت خود را صرف سرگرمی ها و چیزهایی کنید که در آنها مهارت دارید و از احساس صلاحیت و تخصص لذت ببرید.
لیستی از ویژگی های مثبت خود تهیه کنید. هم ویژگی های شخصیتی و هم مهارت ها را در نظر بگیرید .لیست را جایی قرار دهید که وقتی احساس ناراحتی می کنید به آن نگاهی کنید و احساس بهتری بدست بیاورید.
مراقبت از خود را تمرین کنید . به توصیه های عمومی بهداشت توجه کنید: حداقل 8 ساعت بخوابید، میوه ها و سبزیجات بخورید، استرس را به حداقل برسانید و به طور منظم ورزش کنید، اگر در مراقبت از خود مشكل دارید، خانه گروهی یا زندگی در خانواده می تواند برای شما بهتر باشد. اگر با مشکل روبرو هستید با یک پزشک، مددکار اجتماعی یا درمانگر صحبت کنید. رفع نیازهای شما اصلا شرم آور نیست.
در زندگی خود به دنبال افرادی بگردید که به قضاوت آنها اعتماد دارید: والدین، خواهر و برادر بزرگتر، اقوام، مشاوران، روحانیون، دوستان و ... زندگی در یک جهان کنونی ممکن است گیج کننده باشد، بنابراین داشتن یک مشاوربرای شما بسیار مفید است .
تشخیص دهید که اتیسم تنها یک قطعه از آنچه شما هستید می باشد. مردم می توانند شما و خصوصیات اتیسم شما را دوست داشته باشند . شما می توانید خود و خصوصیات اتیسم خود را دوست داشته باشید.

با انجمن اتیسم آشنا شوید

این کار می تواند با تماس با یک گروه پشتیبانی دوستانه یا از طریق جستجوی آنلاین انجام شود. یاد بگیرید که افراد اتیسم در مورد خود، علائم و نحوه تعامل با جهان چه می گویند. به طور کلی، افراد اتیسم از افراد تازه تشخیص داده شده بسیار استقبال می کنند. افراد اتیسم می توانند به افراد نیازمند مشاوره و نکاتی ارائه دهند .

دوستان اتیستیک پیدا کنید. همراه با مزایای معمول دوستی، می توانید استراتژی های مقابله ای را به اشتراک بگذارید، درمورد اتیسم با هم بحث کنید و بدون هیچ ترسی خودتان باشید. به دنبال افراد اتیسم در گروه های حمایت از پذیرش اتیسم ، آموزش ویژه یا باشگاه های معلولیت اتیسم باشید.

منبع

https://www.wikihow.com/Accept-Your-Autism

1400
آذر
6
شنبه 6 آذر 1400
2021
November
27

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.