اوتیسم و شنا

فعالیت بدنی برای کودکان مبتلا به اوتیسم مفید است. کودکان مبتلا به اوتیسم قادر به شرکت در دو و میدانی نیستند. آن ها می توانند به عنوان یک عضو فعال در تیم شنا دبیرستان خود شرکت کنند.
فایده ی فعالیت های فیزیکی برای اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم ثابت شده است.
این فواید عبارتند از:
کم شدن رفتارهای تکراری 
عملکرد مثبت اجتماعی
افزایش تمرکز
کاهش خطر ابتلا به چاقی و بیماری های قلبی در بزرگسالی
 
ورزش چگونه کمک می کند
افراد مبتلا به اوتیسم سطحی از ادراک حسی را دریافت می کنند که اکثر ما نمی دانیم یا آن را درک نمی کنیم. دکتر اوکانر گفت: این ادراک حسی برای آن ها یک بار اضافی است و باعث می شود آن ها رفتارهایی را به کار ببرند که آن ها را پریشان می کند. ورزش مزایایی مشابه آن برایشان ایجاد می کند ولی با این تفاوت که معانی ضمنی اجتماعی ندارد. جان اوکانر، استاد تربیت بدنی در دانشگاه شمال در ایالت مونتانا چرایی آن را توضیح داده است. شنا و دویدن شامل حرکات ریتمیکی است که شبیه رفتارهای کلیشه ای هستند و ممکن است افراد مبتلا به اوتیسم به همان شیوه ی زدن دست ها به یکدیگر و راه رفتن روی پنجه پا حواسشان پرت شود. پژوهشگران آگاهی یافتند که تمرینات ورزشی چگونه می تواند رفتارهای تکراری را کاهش دهند ولی این دانش اغلب در حاشیه قرار گرفته است. 
 
چالش های اوتیسم و ورزش
هرکودک اوتیسم چالش های منحصر به فرد خود را دارد که مربیان با تجربه باید خود را با آن وفق دهند. چالش های متفاوت به عنوان شدت بیماری شرایطشان متفاوت است. بعضی از کودکان کناره می گیرند، در حالی که برخی دیگر فعالند. تعدادی از این کودکان روان و سلیس صحبت می کنند، در حالی که برخی دیگر از آن ها صحبت نمی کنند.
 
مربیان تربیت بدنی (مربی ورزش، مربیان شنا وغیره) از طریق صبر و ارتباط با پدر و مادر این کودکان بهتر درک می کنند که چه طور به کودکان شنا، موج سواری یا شرکت در دو میدانی یا هنرهای رزمی را آموزش دهند. جولی گروس مربی شنا از بنیاد سوپر شناگران مزایای شنا را هر روز به عنوان یک مربی و شخصی که آموزش شنا را برای کودکان مبتلا به اوتیسم و دیگر نیازهای ویژه ارائه می داد، می دید. او شاهد است که شنا چگونه می تواند به کودکان برای بهبود گفتار، هماهنگی و آمادگی جسمانی به صورت فعالیتی ساده و لذت بخش کمک کند. والدین باید کودکان خود را از طریق راهنمایی و حمایت برای شرکت در فعالیت های بدنی تشویق کنند. گاهی اوقات شنا می تواند یک زمان استراحتی در هر مرحله از فعالیت باشد که در آن زمان حتی می توانیم به معرفی انگشتان در آب بپردازیم. اما با گذشت زمان کودکان از آن نه تنها جهت فوایدی که برای سلامتی دارد لذت می برند بلکه آن را لذت مطلق و محض می دانند.
 
فواید شنا
شنا ورزش بسیار خوبی است و یکی از فواید آن افزایش طول عمر برای هر کسی می باشد. دامنه فواید آن به صورت جسمی، روانی و اجتماعی است و یک ورزش بسیار عالی برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. من به شدت توصیه می کنم همه شنا را یاد بگیرند وآن را به طور منظم ادامه دهند. نه تنها شما و یا فرزند شما که مبتلا به این اختلال هستید بلکههمه ی افراد می توانند این ورزش را انجام دهند. سن، وزن، سطح مهارت و یا سطح تناسب اندام برای انجام این ورزش مهم نیست. شنا کردن یک گزینه ی عالی برای هرکسی از جمله افراد چاق، افراد معلول، زنان باردار و سالمندان است.
 
شنا یک ورزش مفید است و کمک می کند تا قلبتان را به وسیله بالا بردن سطح ضربان آن به صورت ملایم نسبت به دیگر ورزش های زمینی قوی کنید. هم چنین استرس را پایین می آورد و بر روی زانو و مچ پا با قرار ندادن وزن بر روی آن ها تاثیرمثبت دارد. در شنا تقریبا همه ی بدن (قلب،ریه و عضلات) با کشش بسیار کم ورزش می کند. 
 
در واقع شنا یکی از کم خطرترین ورزش ها برای بسیاری از مردم می باشد که از آن به عنوان ورزشی برای بازسازی قسمت های آسیب دیده بدنشان استفاده می کنند. به طور کلی شنا به حفظ تناسب اندام بدن و کاهش وزن اضافی کمک می کند.
 
شنای منظم باعث ایجاد استقامت، قدرت عضلات و تناسب اندام قلبی عروقی می شود. مقاومت آب 12برابر بیشتر از مقاومت هوا است. بنابراین حرکت کردن در آب بیشتر از هوا طول می کشد. شنا نه تنها به تقویت ماهیچه ها کمک می کند بلکه چربی و عضلات را انعطاف پذیر می سازد. شنا یک تفریح مفرح و سرگرم کننده است. اگر شما به دنبال یک استراحت برای گرمای تابستان هستید دقیقا آب، همان چیزی است که نیاز دارید. شنا راهی برای خنک کردن جسم و ذهن می باشد. فایده های روانی دیگری نیز برای شنا وجود دارد. آرامش و شنای آرام به ذهن شما اجازه خواهد داد تا ذهن سرگردانتان بر چیزی جز حرکات ریتمیک تمرکز نکند.
 
فواید بیشتر برای کودکان مبتلا به اوتیسم
شنا را می توان به عنوان یک درمان برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم جهت به دست آوردن مهارت های اجتماعی و تقویت هماهنگی شان به کار برد. شنا به ایجاد اعتماد به نفس کمک می کند و یک دستاورد مثبت برای هر کودک است. در بسیاری از موارد، کودکان با نیازهای ویژه فاقد هدف هستند. شنا فرصت موفقیت را به همه ی خانواده هایی می دهد که برای فرزندان خود خواهان آن هستند. آن ها کارهایی را انجام می دهند که تعدادی از مردم احساس می کنند هرگز قادر به انجام آن ها نیستند و این  باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود. شنا یک مهارت مهم در زندگی است زیرا یادگیری آن می تواند از حوادث جلوگیری کند. برای کودکی که کمتر از اطراف خودآگاه است و از ارتباط برقرار کردن سرپیچی می کند شنا می تواند بیشتر حیاتی باشد.
 
رشد عضلات درشت و هماهنگی آن ها
هرکودکی برای شنا کردن از عضلات درشت استفاده می کند(در حالی که عضلات کوچک در نوشتن مورد استفاده قرار می گیرد). شنا شامل هماهنگی بازوها، پاها و تنفس است.
 
پردازش شناختی
شنا، برای پردازش شناخت گام های متعدد و کارهای گوناگونی که انجام می شود بسیار مهم است. به عنوان مثال: پرش در آب، نگه داشتن تنفس، حرکت بازوها و پاها هنگام حرکت در آب، تنفس تا زمانی که در آب فرو نرفته اید و شناور شدن زمانی که به استراحت نیاز دارید. از دیگر فواید شنا ایجاد حس نیرومندی و ورزشکاری در کودکان است. اگرچه کودکان مبتلا به اوتیسم نمی توانند در تیم های ورزشی شرکت کنند اما می توانند شنا را به تنهایی انجام دهند.
 
آرامش 
شنا برای اکثر افراد آرامش بخش است. کودکانی که در پردازش حس ها مشکل دارند اغلب شنا را به عنوان یک مهلت خوشایند و یک فعالیت سالم می دانند که یک عمر می تواند ادامه داشته باشد.
 
منبع

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.