آموزش جنسی برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم

حمیدرضا عرب
بسیاری از والدین می گویند که کودکان اوتیستیک آنها در مدرسه آموزش جنسی نمی بینند. با توجه به اینکه طیف اوتیسم چقدر متنوع است، ممکن است مربیان برای ارائه پیامی در مورد اطلاعات حساس - مانند سلامت جنسی و گرایش جنسی - به طور مناسب برای نیازهای مختلف کودکان دارای ناتوانی های رشدی مجهز نباشند .
(دیویس و همکاران، 2021) با این پیش فرض که یک رویکرد برای همه کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم به یک اندازه مناسب نیست، توصیه هایی را برای آموزش جنسی ارائه می دهند . پذیرش و حمایت از تفاوت‌ها، به جای تمرکز بر کمبودها، باید مورد تأکید قرار گیرد تا به کودکان کمک کند تا احساس راحتی و امنیت کنند.
قبل از گفتگو در مورد رابطه جنسی باید در مورد عملکرد اجتماعی و عاشقانه در طیف اتیسم تحقیق کنید. بزرگسالان اوتیسم اغلب بهترین منبع برای اطلاعات صادقانه و دقیق هستند . والدینی که می خواهند آشکارا و صادقانه با فرزندان خود صحبت کنند، باید تحقیقات خود را انجام دهند و با سایر والدین در گروه های حمایتی ارتباط برقرار کنند .
پاسخ دادن به سؤالات فرزندتان در مورد رابطه جنسی دشوار است . هنگام توضیح انگیزه پشت معاشقه، یا رفتارهای مرتبط مانند تماس چشمی طولانی و بوسیدن پرشور، برای بچه‌های طیف با مسائل حسی، روابط عاشقانه و صمیمیت همراه می‌تواند ناراحت کننده به نظر برسد.
اگر تماس چشمی طولانی و بوسیدن برای فرد اتیسم اذیت کننده باشد پس چگونه علاقه جنسی نشان داده می‌شود؟
والدین باید آماده پاسخگویی به سوالاتی از این دست باشند، نه تنها در مورد تعامل احتمالی بین افراد اوتیستیک و یک شریک عاشقانه ، بلکه همچنین چگونگی رابطه صمیمی بین دو بزرگسال در طیف اطلاعاتی ارایه دهند.
محرک های حسی و حساسیت های حسی
تحقیقات به ما می گوید که 90 درصد از افراد مبتلا به اوتیسم تجربیات حسی غیر معمول دارند. صحبت با جوانان اوتیستیک در مورد روابط عاشقانه و در عین حال نادیده گرفتن روش‌های مختلف صمیمیت توسط آنها ، والدین را در معرض نا امیدی قرار می‌دهد.
برای افراد اوتیستیک، ویژگی‌های حسی بر تجارب جنسی و روابط به صورت منفی و مثبت تأثیر می‌گذارد. حساسیت بیش از حد ممکن است به معنای هر ورودی حسی مانند تحریک لمسی، بوها، حتی احساس نفس کسی باشد که ممکن است بیش از حد باشد. از طرف دیگر، افراد دچار مشکل کم حسی (کسانی که به دنبال ورودی حسی اضافی هستند) ممکن است به لمس کمتر پاسخ دهند. جویندگان حس ممکن است به ورودی حسی اضافی یا درمان یکپارچگی حسی نیاز داشته باشند.
والدین نقش مهمی در تربیت فرزندانی با اعتماد به نفس دارند. اگر کودک شما با لمس کردن احساس ناراحتی می کند، یا اگر صمیمیت عاطفی را به روشی منحصر به فرد مدیریت می کند، تشویق کنید و به او کمک کنید تا بفهمد که لازم نیست با بیان جنسی افراد عادی سازگار شود.
رضایت وحقوق قانونی
درست مانند افرادعادی ، افراد اوتیستیک می توانند در هر نقطه ای از طیف جنسی قرار بگیرند. اما، از آنجا که کمبودهای ارتباطی اغلب ، آنها را در برابر سوء استفاده آسیب پذیر می کند، اطمینان از ایمنی کودکان و نوجوانان در این طیف بسیار مهم است.
تحقیقات به ما می گوید که کودکان دارای ناتوانی ذهنی در معرض سوء استفاده قرار دارند. برای زنان اوتیستیک، استثمار جنسی یک واقعیت نگران کننده است.
مطالعات نشان می دهد که ASD در زنان با افزایش سه برابری خطر قربانی شدن جنسی اجباری مرتبط است، در حالی که اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) با خطر دو برابری همراه است .
آموزش جنسی دیگر فقط هشدار دادن به نوجوانان در مورد عفونت های مقاربتی و حاملگی های ناخواسته نیست. انها به تمام اطلاعات مرتبط نیاز دارند تا مطمئن شوند که از نظر فیزیکی و احساسی ایمن هستند. این بدان معناست که فراتر از آموزش های جنسی و صحبت های مربوط به سلامت جنسی، موضوعات حساس مانند گرایش جنسی و هویت جنسی باید در زمانی که کودک شما آماده است مورد بحث قرار گیرد.

به نظر می رسد بهترین راه برای صحبت با کودکان اوتیستیک و آموزش در مورد تمایلات جنسی شامل موارد زیر است: یافتن اطلاعات مناسب از اوتیسم و تجربه بزرگسالان اوتیسم. توجه ویژه به ویژگی های اوتیسم آنها، مهمتر از همه، یافتن راهی برای کمک به آنها در بیان سؤالات، نیازها و احساساتشان به گونه ای که باعث شود احساس امنیت کنند...و دیده شوند.

1401
مرداد
29
شنبه 29 مرداد 1401
2022
August
20

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
سوال امنیتی
سوال زیر برای جلوگیری ارسال اسپم می باشد، لطفا به آن پاسخ دهید. با تشکر
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.